Kamizelka kuloodporna może chronić też Twoje zęby

Czy słyszałeś o tym, że uszkodzony próchnicą ząb można wzmocnić wbudowując w niego rusztowanie- siateczkę z materiału podobnego do tego, którego używa się w kamizelkach kuloodpornych?

Stomatolog to taki trochę budowniczy – tak, tak – w swojej pracy odbudowując to co zniszczyła próchnica cementuje, buduje mosty, robi rusztowania…

 

Wypełnienia kosztują majątek! Czym oni te zęby kleją, złotem?!
Przecież wystarczy tylko dziurę wywiercić i zakleić, co to za sztuka…”

Właściwe założenie wypełnienia nie jest taką bułką z masłem jak się może wydawać. Nie istnieje materiał do wypełnień, który jest w 100% taki sam jak tkanki zęba.
Oznacza to, że samo włożenie zwykłego wypełnienia do ubytku to często za mało.
Kierując się zasadami stomatologii bionaśladowczej wiemy w jaki sposób dobierać, aplikować i łączyć ze sobą materiały oraz elementy wzmacniające strukturę zęba, żeby uzyskać efekt jak najbliższy jego naturalnym właściwościom.
Wiąże się to z posiadaniem ogromnej wiedzy zarówno medycznej, biologicznej, fizycznej, technicznej i materiałowej jak i latami badań oraz oceny przypadków klinicznych.

 

Detale czyli naśladowanie natury

Na tym opiera się właśnie stomatologia bionaśladowcza.
Na początku miesiąca miałam zaszczyt uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez doktora Saula Pressnera z Nowego Jorku- prezesa Academy of Biomimetic Dentistry (Akademii Stomatologii Bionaśladowczej).

W trakcie jedynego w Polsce wykładu a później kursu praktycznego przygotowanego specjalnie dla gabinetu, w którym pracuję pokazywał w jaki sposób odbudowywać zęby biomimetycznie.
Kładł on niebywały nacisk na każdy najdrobniejszy szczegół odbudowy zęba.
Dlaczego jest to aż tak ważne?

 

O sile łańcucha decyduje najsłabsze ogniwo

Pewnie wielu z Was słyszało o spektakularnych katastrofach mostów kolejowych- poważnych konstrukcji projektowanych przez sztab specjalistów. Konstrukcji, których projekty poparte były dokładnymi wyliczeniami oraz rzetelną wiedzą z materiałoznawstwa.
Przykładem niech będzie katastrofa mostu nad rzeką Dee lub mostu przez ujście rzeki Tay.
Więcej o ostatniej można przeczytać tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_mostu_nad_Tay

Oba wydarzenia łączą dwie rzeczy: nikt się ich nie spodziewał a ich wystąpienie spowodowały szczegóły.

Dlatego też tylko dzięki niezwykłej dbałości o szczegóły i naśladującej naturę wzmocnionej strukturze nasze wypełnienie będzie w stanie przetrwać długi okres czasu a my (stosując się do zaleceń lekarza oczywiście) zachowamy własny, naturalny ząb, znacznie odsuniemy w czasie (o ile nie wyeliminujemy) konieczność wykonania odbudowy protetycznej a w wielu przypadkach unikniemy konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Comments
  1. 10 miesięcy ago
  2. 10 miesięcy ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *