A Ty, co widzisz na zdjęciu?

zdjecieKażdy z nas z pewnością wie, co przedstawia powyższe zdjęcie.

 

 

 

Pantomogram oraz wszelkie inne stomatologiczne zdjęcia RTG są niezbędne w codziennej praktyce.  Dają nam wiele informacji.Z powyższego możemy się dowiedzieć między innymi tego, że pacjent ma dwa wszczepy, jest po leczeniu endodontycznym oraz protetycznym. Jednak czy możemy określić na jego podstawie jakość leczenia? Czy kanały są wypełnione prawidłowo, a wszczep ma dobrą osseointegrację? Z pewnością potrzebować będziemy głębszej diagnostyki i zrobienia choćby „zębówki” wewnątrzustnej, która i tak często nie rozwiewa naszych wątpliwości w stu procentach.
Aby dobrze odczytywać zdjęcia RTG potrzebujemy wiedzy i wieloletniego doświadczenia. Dlaczego zatem tak często pokazujemy zdjęcia naszym pacjentom tłumacząc im różne zawiłe okoliczności?

Wyobraźmy sobie sytuację. Mieliśmy niegroźny wypadek i bardzo boli nas kolano. Lekarz zalecił zrobienie RTG na którym widać to:

Co widzimy? Z pewnością jest to kolano ale czy jest tu jakieś pęknięcie, złamanie, przesunięcie kości? Czy są widoczne więzadła? Na wszystkie te pytania zna odpowiedź ortopeda, którego diagnoza jest ostateczna. Przecież my jako nieobeznani w temacie nie powiemy lekarzowi, że nam się wydaje inaczej. Jeśli doktor powie przykładowo, że kości są przesunięte względem siebie to musimy mu uwierzyć bo nie znamy prawidłowej ich pozycji.

To samo odnosi się do pacjentów w gabinecie stomatologicznym. Pokazując zdjęcia próbujemy wytłumaczyć obecny stan lub zakres działania a przede wszystkim rezultat leczenia. Sądzimy, że umacniamy opinię obrazem jednak wszystko to prowadzi do zakłopotania pacjenta i sprawienia że staje się niepewny naszej diagnozy lub nawet, że sam zaczynie doszukiwać się nieprawidłowości.

Aby zdjęcie było przydatne w jasnym komunikowaniu tego co myślimy dobrze jest popatrzeć -przy pacjencie- przez kilka chwil na RTG po czym powiedzieć na przykład: „Zdjęcie pokazuje, że konieczne jest ponowne leczenie kanałowe”.

Zdjęcia:
http://www.luiscuesta.com/2012/02/buccal-bone-wall-protection-on.html
http://www.genufix.com/patella_problems1.htm

Comments
  1. 6 lat ago
    • 6 lat ago
  2. 6 lat ago
  3. 6 lat ago
    • 6 lat ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *