Chiromanta z konieczności

Chiromancja jest pseudonauką polegającą na odczytywaniu przyszłości z układu linii i wyżłobień na dłoni. Domena wróżbitów i cyganek? Przemyślenia, do których natchnął mnie jeden z moich pacjentów pokazują, że niekoniecznie.

Od początku edukacji medycznej wpaja nam się, że badanie pacjenta rozpoczyna się z jego wejściem do gabinetu. Sylwetka może nam nasunąć podejrzenie schorzeń reumatycznych. Okulary przeciw astygmatyzmowi – warto ująć w wywiadzie pytanie o jaskrę. Zapalenie spojówiek – uczulenie, czy objaw zespołu Sjogrena? Czerwona twarz – zmierzymy ciśnienie.

 

Dużo mogą nam powiedzieć same dłonie. Brudne? Może warto zwrócić uwagę na higienę w jamie ustnej. A może po prostu pacjent pracuje fizycznie i nie miał czasu ich dokładnie wyszorować przed wizytą? Wtedy kładziemy większy nacisk w zaleceniach po usunięciu zęba na konieczność wypoczynku i unikania fizycznej pracy. W przeciwnym razie z wzrostem ciśnienia skrzep wyleci z zębodołu z siłą korka od szampana.

 

Rozwarstwiające się paznokcie mogą świadczyć o awitaminozach, które odbijają się na zdrowiu śluzówek i przyzębia. Nadmierna ruchomość w stawach może świadczyć o defektach strukturalnych kolagenu. Popękana skóra dłoni – zespół Papillon-Lefévre?

 

Jest jeszcze jeden bardzo widowiskowy objaw mogący świadczyć o poważnych schorzeniach. W literaturze jako “pałeczki dobosza” albo “szkiełko zegarka”, w zależności czy zwrócimy uwagę na kształt palców, czy paznokci. Objaw świadczący o niedokrwieniu końcowych odcinków kończyn wiąże się z poważnymi wadami serca – często związanymi z przeciekiem krwi między komorami. Świadczyć może też o poważnych chorobach płuc, czy wątroby. Z takimi pacjentami należy zawsze obchodzić się bardzo ostrożnie. W przypadku wątpliwości warto nawet skierować do lekarza prowadzącego w celu wyrażenia zgody na zabieg – zwłaszcza gdy planujemy jakieś rozległe działania chirurgiczne. Obowiązkowo trzeba też zebrać bardzo dokładny wywiad odnośnie przyjmowanych leków.

 

Pacjenci tacy wymagają szczególnej uwagi i ostrożności. Nie znaczy to, że nie mamy ich leczyć, ale czasem konieczna będzie rada i konsultacja kolegów lekarzy o innych specjalizacjach.

 

Dzięki podstawom chiromancji uda nam się z większą skutecznością rozpoznać u pacjenta podwyższone ryzyko powikłań i w przypadku gdyby nastąpiły, będziemy w stanie znacznie szybciej na nie zareagować.

Fot. Z archiwum autora.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *