Jak nie jedząc słodyczy dorobić się próchnicy

70% wizyt wygląda tak samo.Dziecko wdrapuje się na fotel, butelka soku przecierowego ląduje z hukiem na parapecie albo biurku.Badanie: próchnica kwitnąca*. Albo butelkowa**. A dziecko nie je słodyczy… no może raz w tygodniu…

Skąd ta próchnica?

Nie zastanawiało Cię nigdy dlaczego zęby „psują się” od zwykłej czekolady skoro przewierca je jedynie diamentowe wiertło?
Odpowiedź jest prosta- do powstania próchnicy prowadzą współdziałające czynniki:

  • bakterie- bytują w każdej jamie ustnej- ich ilość zwiększa się, kiedy nie przykładamy się do higieny
  • kwasy (produkowane przez „najedzone” bakterie)- rozpuszczają szkliwo, główną „barierę ochronną” zęba
  • pożywienie dla bakterii- cukier
  • czas- im dłużej kilka czynników działa na raz tym gorzej.

 

 

Słodycze? Ja mojemu dziecku nie daję….

A jesteś tego pewien?

Cukier poza tym sypanym do herbaty zazwyczaj kojarzy się z cukierkami albo czekoladą.
I tu muszę Cię zmartwić… to nie tylko sacharoza w lizaku- duże jego ilości znajdują się również w chipsach, kaszkach, mleku, sokach i przetworach owocowych czy napojach gazowanych.
Specjalny akapit należy się WODZIE SMAKOWEJ, która tak naprawdę jest NAPOJEM. Takim jak cola. Może i w składzie posiada wodę ale do tego również „pół tony” cukru i kwas w gratisie.

 

 

Jak z tym walczyć?

  • Nie poić dziecka słodkimi napojami nocy- to właśnie wtedy wydzielane jest najmniej śliny opłukującej zęby. Dzieci lubią zasypiać z butelką mleka czy kaszki. Tylko kto potem jest na tyle odważny, żeby to dziecko obudzić i umyć mu zęby? Też bym nie była … a bakterie mają używanie.
  • Im rzadziej tym lepiej- nawet fura słodyczy jednego dnia nie spowoduje takich szkód jak jeden batonik jedzony codziennie. No może poza rozstrojem żołądka.
  • Prawidłowa higiena
  • Regularne wizyty u dentysty- lekarz jest w stanie wykryć początkowe objawy próchnicy u dzieci. Przy regularnych kontrolach wyłapuje się ją jeszcze w stadium, w którym wystarczy zęby „lakierować” (bezbarwnym lakierem z fluorem) a nie lapisować (impregnować na czarno związkami srebra) lub tradycyjnie leczyć zakładając wypełnienie.

 

 

*Próchnica kwitnąca- próchnica aktywna, bardzo agresywna, występująca na wielu powierzchniach zęba jednocześnie, bardzo szybko zajmująca następne.

**Próchnica butelkowa- można ją kojarzyć z karmieniem nocnym. Spowodowana zaleganiem resztek pokarmu i płytki na powierzchniach wargowych mlecznych zębów przednich. Spowodowana na przykład zasypianiem z kaszką lub słodkim napojem.

Fot. http://www.tapeciarnia.pl/tapety/normalne/186730_lizaki.jpg

No Responses

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *