Kolejność

Czasami nie zdajemy sobie sprawy jak ważną rolę odgrywa właściwa kolejność. Czynności wykonywane prawidłowo, ale w złej kolejności, czy w złym czasie mogą poczynić duże szkody.

Zęby myjemy PO posiłku

Bardzo istotne jest czy umyjemy zęby przed, czy po posiłku. Dla większości z nas to oczywistość, ale często moi pacjenci w trakcie rozmowy wspominają, że mycie zębów to ich pierwsza czynność po wstaniu z łóżka. A potem śniadanie. Przy głębszym zastanowieniu przyznają, że cała ich praca idzie na marne.

Chodzę dużo po górach i analogicznie nie myję butów przed wyjściem na jesienny błotnisty szlak, a dopiero po powrocie do domu. Z błotem jest jak z cukrami dostarczanymi bakteriom podczas posiłku – bakterie odcięte od pokarmu będą się wolniej namnażać i zmniejszą ryzyko postępów próchnicy. Ubłocone i mokre buty rzucone w kąt piwnicy do następnego wyjazdu nie będą się już nadawały do niczego.

Powikłania omawiamy PRZED zabiegiem

To kolejna oczywistość, o której można zapomnieć. Na jednym ze szkoleń usłyszałem piękne zdanie:

“Wszystko co powiesz o zabiegu przed jego rozpoczęciem to tłumaczenie pacjentowi zabiegu. Wszystko co powiesz o zabiegu po jego zakończeniu to tłumaczenie siebie.”

Konieczne jest, żeby pacjent znał specyfikę zabiegu, na który się decyduje i akceptował wszystkie możliwe następstwa. Pacjent będzie wiedział, że lekarz ma kontrolę nad zabiegiem jeśli zostanie o wszystkim ostrzeżony. Każde powikłanie, o którym pacjent dowie się po zabiegu może spowodować strach, gniew, czy poczucie bycia zdradzonym i oszukanym. Nie jest to sytuacja przyjemna, ani dla lekarza, ani dla pacjenta.

Kolejność ma wielkie znacznie – właściwie wszędzie.

 

Źródło obrazu: http://images.freeimages.com

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *