Komunikacja „NIE” i „ALE”

Pomyśl sobie, że nie siedzisz teraz w wygodnym fotelu, nie pijesz gorącej kawy, która nie pachnie piernikowym syropem i nie cieszysz się chwilką czasu na relaks.
Co zrobił Twój mózg?

„NIE” ma moc

Tak, tak- zaczęliśmy od małego eksperymentu. Założę się, że po przeczytaniu powyższego tekstu w Twojej wyobraźni pojawił się wygodny fotel, gorąca, pachnąca piernikami kawa i wręcz poczułeś błogi relaks… a przecież miałeś o tym NIE myśleć….
Dlaczego tak się stało?
Nasz mózg, żeby przetworzyć zaprzeczenie musi najpierw wyobrazić sobie daną sytuację a dopiero świadomie jej zaprzeczyć.
Jak sam widzisz ta hiperinteligentna maszyna ma swoje niedoskonałości…

 

„Nie będzie bolało” w kontekście wizyty u dentysty jest słabym pomysłem…

Jeśli już w domu a później przy wejściu od gabinetu opowiadasz dziecku, że pani dentystka nie będzie wierciła i nie będzie używała igły to pierwsze co wyobrazi sobie maluch (jeszcze zanim dotrze do niego sens Twojej wypowiedzi czyli zaprzeczenie wynikające ze słowa „NIE”) to wielka igła i straszne wiercenie.
Inną kwestią jest to, że w takiej sytuacji dochodzenie sensu wypowiedzi ma już dla dziecka drugorzędne znaczenie, gdyż na tym etapie żyje ono przerażeniem tego, co sobie wyobraziło.

 

Jak zrobić to lepiej?

Można na przykład wytłumaczyć, że podczas leczenia mogą zdarzyć się trochę nieprzyjemne momenty, ALE na pewno pani doktor zrobi wszystko żeby wizyta była jak najprzyjemniejsza.
Dlaczego akurat w ten sposób?
Dlatego, że „ALE” również ma swoje podświadome działanie – kasuje wszystko to, co przed nim powiedziane 😉

Pewnie nie raz byłeś w sytuacji kiedy ktoś przekazywał Ci informację w stylu:
„Wiesz, praca, którą wykonałeś jest cudowna, na pewno włożyłeś w nią wiele emocji i zaangażowania, ale…”. Jak wtedy reagował Twój mózg?
Czy przypadkiem jedyną informacją, na której się skupiałeś nie było to, co znajduje się właśnie po słowie ALE? A początek wypowiedzi? Czyżby przestał mieć jakiekolwiek znaczenie?

Przedstawione techniki są częścią NLP – programowania neurolingwistycznego – zbioru technik komunikacji oraz metod pracy z wyobrażeniami, nastawionych na tworzenie i modyfikowanie wzorców postrzegania i myślenia u ludzi (za Wikipedią), z którego całokształtem i pierwotnym wykorzystaniem się nie zgadzam.
Niektóre jednak jego elementy używane świadomie i bez pogwałcenia integralności danego człowieka mogą stać się bardzo przydatne i znacząco pomóc w kryzysowych sytuacjach.

 

Źródło obrazu: zdjęcie własne

Comments
  1. 3 lata ago
    • 3 lata ago
  2. 3 lata ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *