Konsultacje

Każdy z nas chyba zgodzi się, że w naszym kraju komunikacja między lekarzami kuleje. Pacjent leczony jest często przez szwadron wąskich specjalistów niezależnie planujących przebieg terapii i z rzadka porozumiewającymi się lapidarnymi skierowaniami.

Sto lat temu konsultacja lekarska miała formę pokaźnego oficjalnego listu i była przekazywana przez pacjenta między lekarzami w zalakowanej kopercie (treść konsultacji była przeznaczona przecież dla lekarza prowadzącego, a nie pacjenta!). Zawsze zaczynała się też od zwrotu grzecznościowego. Dziś wiele się pozmianiało.

 

Na lepsze: pacjent nie jest już tylko przedmiotem leczenia, ale jego podmiotem – uczestniczy w terapii i współdecyduje o wybranych metodach leczniczych. Zabieg bez świadomej zgody pacjenta jest nielegalny.

 

Na gorsze: lekarze przestali się porozumiewać. Notka “Proszę o sanację jamy ustnej”, “Proszę o konsultację stomatologiczną” niewiele jest nam w stanie powiedzieć. Oczywiście działa to w obie strony (“Proszę o wyrażenie zgody na ekstrakcję”). W pierwszym przypadku brakuje nam informacji: sanacja względna, czy bezwzględna – pacjent przed zabiegiem korekty przegrody nosa wymaga innego podejścia niż przed radioterapią głowy i okolic. Secundo: w jakim celu konsultacja – wykrycie ognisk zapalnych, wad zębowych? Na szczęście często szczegółów dostarczą sami pacjenci. A czy my piszemy, że “ekstrakcja w warunkach amulatoryjnych, w znieczuleniu miejscowym”? Gdy pacjent jest obciążony ogólnie, lekarz prowadzący musi wypowiedzieć się na temat konkretnych warunków jakimi dysponujemy w gabinecie (często nie są one dla niego oczywiste).

 

Dobra komunikacja ważna jest nie tylko na osi lekarz-pacjent. Bez porozumienia międzylekarskiego pacjent będzie leczony chaotycznie, wyrywkowo, odsyłany z kolejnymi nieprecyzyjnymi skierowaniami w obie strony. Precyzja wypowiedzi ukonkretyzuje leczenie i ułatwi wszystkim stronom życie.

Comments
  1. 5 lat ago
    • 5 lat ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *