Motywacyjny plus i minus

Chore zęby trzeba leczyć to fakt. Jedni się w tej kwestii ociągają inni pojawią się u dentysty z choćby najmniejszą błahostką. Kluczową rolę ogrywa tu motywacja.

Motywacyjne powody do leczenia są dwa. Nie chcemy aby ząb był chory lub odwrotnie, chcemy aby ząb był zdrowy. Jest to motywacja na plus i minus. Skierowana na problem lub na cel.

W dążeniu od problemu koncentracja jest skupiona na unikaniu. Ktoś do kogo bardziej przemawia taka motywacja woli wyobrazić sobie zagrożenie i dopiero później robi wszystko by uniknąć kłopotów. Jest to sposób omijania przeszkód. Bardziej przemówi do niego „konieczność ratowania zęba, uniknięcia bólu, kosztów, długich wizyt w gabinecie.” Leczenie podejmuje głównie po to aby „zniknął problem”

W przypadku dążenia do celu pacjent skupia się na dodatnim wzmocnieniu. Tutaj ważne są możliwości i rozwiązania. Rezultat ma być lepszy niż stan obecny. Ten rodzaj motywacji skupia się na szansie „poprawy estetyki, możliwości odbudowy zębów, większym komforcie, funkcjonalności.”

Osobiście dużo łatwiej jest mi mówić skupiając się na celu niż na problemie. Widocznie taki rodzaj motywacji bardziej do mnie przemawia. Muszę jednak czasem mówić głownie o problemie abym był lepiej zrozumiany. Każdy z nas jest inny i inną ma motywację, natomiast chore zęby trzeba leczyć, to fakt.

 

Źródło obrazu: http://blog.doxter.de/images/plus-minus.png

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *