Muszę zmienić dentystę

„Muszę zmienić dentystę, ten mój źle leczy zęby”. Co jakiś czas można usłyszeć to zdanie wśród znajomych. Skąd taka decyzja ?


Istnieją lekarze lepsi i gorsi. Jeden jest pasjonatem, mistrzem w swym fachu, a inny ktoś zwyczajnie wykonuje czynności swej pracy. Wydaje mi się, że mało jest jednak stomatologów, którzy zupełnie gdzieś mają los uzębienia pacjentów. Zdecydowana większość stara się leczyć poprawnie, zgodnie ze sztuką lekarską. Mam wrażenie, że większość decyzji o zmianie lekarza wynika z braku komunikacji.

Wyobraźmy sobie pewną codzienną sytuację i dwa różne rozwiązania. W gabinecie zjawia się pacjent z pękniętym dużym wypełnieniem w trzonowcu.

Gabinet 1: Lekarz mówi „zajmę się tym”, robi nowe wypełnienie w zębie i odsyła pacjenta do domu.
Gabinet 2: Lekarz wyjaśnia dlaczego ząb się połamał, omawia opcje leczenia oraz mówi o tym, że nowe wypełnienie nie wzmocni zęba, więc mógłby się wówczas połamać ponownie. Pacjent zważając na koszty leczenia wybiera wypełnienie. Lekarz robi nowe wypełnienie w zębie i odsyła pacjenta do domu.

Po niedługim czasie ząb znów się łamie.

Gabinet 1: Pacjent jest wściekły. Oczekuje nowej odbudowy za darmo bo „to było źle zrobione.”
Gabinet 2: Pacjent jest świadom, że podjął złą decyzję i jest w stanie wybrać lepsze rozwiązania w późniejszym leczeniu.

Mówienie każdemu pacjentowi tego samego może się wydać monotonne, ale jest niezbędne do tego aby obie strony rozumiały jaka jest sytuacja. Może wtedy określenia „on źle leczy” nie będą rzucane na wyrost.

Fot. 5.s.dziennik.pl

Comments
  1. 3 lata ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *