Pacjent i konsekwencja

rysunekRysunek obok, ładny jest czy brzydki? Czy narysował go pięciolatek? Może to praca małoletniego da Vinci, Gauguina lub Picasso?

Nie, to rysunek Tomka z przedszkolnej grupy „tygrysków”.  Tomek jeszcze nie wie czy lubi rysować. Chciałby tylko pokazać jak mu wyszło.
Jeśli mu powiemy, że to co ma cztery nogi zupełnie nie przypomina psa, a buda jest koślawa to sprawimy, że chłopcu skutecznie i na długo odechce się rysować. Natomiast gdy zauważymy, że jego rysunek jest jedyny w swoim rodzaju, a Tomka nazwiemy artystą możemy zaszczepić w nim chęć do dalszej zabawy z rysunkiem. Po latach może okaże się, że mamy w domu drugiego Sasnala:).
Taka pochwała może stać się początkiem konsekwentnego działania chłopca. Skoro już jest nazwany artystą to chętniej będzie działał artystycznie.

Historia Tomka potrzebna jest tu po to aby zobrazować siłę konsekwencji w działaniu. Kiedy dokonamy już wyboru lub zajmiemy stanowisko w jakiejś sprawie, napotykamy w nas jak i w innych silny nacisk na zachowanie konsekwentne z tym w co już się zaangażowaliśmy. Motywacja do bycia konsekwentnym i zgodnym z podjętymi decyzjami jest ogromną siłą pchającą do działania.

Pacjent przychodzący do gabinetu to bardzo często osoba, która niezbyt przychylnie jest nastawiona do leczenia. To przecież „boli, długo trwa i kosztuje drogo”. Mimo to jest  to ktoś kto decyzję o rozpoczęciu leczenia ma już za sobą. Czasem potrzebuje jedynie pozytywnego wzmocnienia swoich postanowień. Dobrze jest docenić to, że pacjent się zjawił,  zauważyć jego wysiłek i określić nową rolę. Tak jak Tomek potrzebował być nazwanym artystą tak naszemu pacjentowi potrzebne będzie określenie go jako osobę, która dba o swoje zdrowie, jest zaangażowana w leczenie, robi coś dla siebie. Pacjent przyjmujący to nowe nastawienie wykaże się z pewnością także konsekwencją stomatologiczną która będzie niezwykle korzystna zarówno dla niego jak i dla lekarza.

Dużą siłę wzmacniającą mają różnego rodzaju podpisy składane przez pacjenta pod zgodami na leczenie. Wymaga to pewnego zaangażowania co daje dobry krok w stronę konsekwencji. „Podpisałem się, więc też się określiłem, muszę zatem działać konsekwentnie”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *