Z pamiętnika młodej stomatolożki- siła obrazu

„Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów”- przysłowie chińskie

Obraz w stomatologii i medycynie ma wielorakie znaczenie. Ja postaram się przedstawić trzy mi najbliższe.

 

 

PIERWSZE:

Zacznę od tego najbardziej oczywistego, czyli diagnostyki obrazowej, czyli znajome wszystkim RTG. Czy ktoś wyobraża sobie codzienną pracę bez rentgenodiagnostyki? Gdy mamy wątpliwości, szukamy podpowiedzi lub potwierdzenia domysłów naszej diagnozy, to zdjęcie i obraz RTG jest naszym podstawowym sojusznikiem. Diagnostyka obrazowa jest obecnie szeroko rozwinięta. Wachlarz możliwości pełen jest metod i technologii, poczynając od poczciwego konwencjonalnego zdjęcia rtg na kliszy, poprzez zapis cyfrowy czy radiowizjografię (RVG), a na zaawansowanych technikach jak tomografia CBCT czy rezonansie kończąc. A przecież w trakcie diagnostyki i dokumentacji przypadków posilamy się nie tylko fotografią medyczną sensu stricto. W ruch idzie często „zwykły” aparat fotograficzny, tak często wykorzystywany w ortodoncji, protetyce czy stomatologii estetycznej. 🙂

DRUGIE:

Obraz – rysunek często wykonany przez nas podczas wizyty to świetny sposób komunikacji z Pacjentem. Dokładnie jak mówi wspomniane już chińskie przysłowie. Przecież często tłumaczymy, wyjaśniamy i…. nie osiągamy nic. Pacjent dalej nie do końca wie o co nam chodzi, my czujemy się sfrustrowani- w końcu chcemy najlepiej a tu mur nieporozumienia. Jednak, gdy rysujemy, robimy zdjęcie czy pokazujemy obraz z kamer wewnątrz ustnych, nagle jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki wszystko ( a przynajmniej meritum) staje się jasne i proste! 🙂 Pacjent widzi, słucha, i rozumie. Czasem można nawet usłyszeć – „Jak mi Pan/i to narysowała to od razu łatwiej sobie wyobraziłem i zrozumiałem” A w końcu na wspólnym rozumieniu siebie będziemy budować zdrową relację Lekarz-Pacjent.

TRZECIE:

At last – but not least, przychodzi mi do głowy jeszcze jedno znaczenie obrazy medycznego. Obraz nas samych w oczach naszych Pacjentów. Obraz Lekarza w społeczeństwie zależy głównie od nas samych. Jak chcemy być odbierani? Budujmy siebie i swój obraz w zgodzie z misją wpisaną w nasz zawód- bezinteresownej chęci pomocy drugiemu Człowiekowi, dobroci i uczciwości.

 

A zatem korzystajmy z magii obrazu, zwiększając siłę naszego przekazu zarówno tego merytorycznego jak i społecznego. 🙂

 

Źródło obrazuhttp://nianio.com.pl/potega-slow/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *