Perfekcyjna Pani Domu

Ogromną rolę w procesie leczenia odgrywa wkład własny pacjenta. Nawet najdroższe materiały jak i najlepsze umiejętności lekarza dentysty nie uchronią pacjenta od chorób zęba i tkanek otaczających, jeśli pacjent sam skrupulatnie nie dba o higienę jamy ustnej.

Uświadomienie tego jest bardzo trudne, a zmiana nawyków higienicznych jeszcze trudniejsza. Jedną z dziedzin, w której ani rusz bez współpracy jest periodontologia. Długo zastanawiałam się, jak wytłumaczyć pacjentom na czym polega proces leczenia chorób przyzębia.

Najlepszym okazało się porównanie roli dentysty do Perfekcyjnej Pani Domu. Perfekcyjna Pani domu przychodzi, sprząta, pokazuje co i jak, czym najlepiej i najłatwiej wyczyścić, po czym panie same ćwiczą w domu porządki. Po jakimś czasie Perfekcyjna Pani domu wraca, kontroluje, pomaga się udoskonalić.

Jeśli jednak po wizycie Perfekcyjnej Pani Domu, gospodynie domowe wracają do swoich pierwotnych nawyków i niczego nie zmieniają w swojej codzienności – to nie uzyskujemy żadnej zmiany.

Analogicznie: jeśli dentysta na wizycie wykona nawet najlepsze czyszczenie, ale później pacjent nie dba o higienę, to nie uzyskamy poprawy. Dlatego nawet najskrupulatniejszy scaling i piaskowanie bez wdrożenia dokładnego szczotkowania, nitkowania przestrzeni międzyzębowych pacjenta niczego nie zmienia.

Często pacjenci pytają mnie:  Jak długo myć zęby? Odpowiadam wtedy, że nie czas jest tutaj elementem, na którym powinniśmy się skupić. Takie samo pytanie można zadać w stosunku do mycia naczyń: Jak długo należy myć talerz? Talerz myje się tak długo aż jest czysty. I tak też należy postępować z zębami- myć tak długo, aż są czyste. Warto wykonywać zabiegi higienizacyjne przed lustrem, aby widzieć co i jak się myje. Życzę wszystkim Dentystom, aby jak najrzadziej musieli odstępować od zabiegów z powodu złej higieny jamy ustnej swoich pacjentów, a głównym zainteresowanym, aby test “białej rękawiczki”, czyli krwawego zgłębnika zawsze zdawali na piątkę. 🙂

Comments
  1. 6 lat ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *