Priorytety

Co jest najważniejsze z punktu widzenia pacjenta? Jakie są jego priorytety?

Żeby być zadowolonym z rezultatu, trzeba wiedzieć jaki efekt chce się osiągnąć. Jeśli terapia ma przynieść największe zadowolenie pacjentowi i lekarzowi, to jej rezultat jest tylko jednym z kilku czynników. Czasem wyższy priorytet ma ścieżka dojścia do końcowego etapu.

Dla nas (lekarzy) oczywiste jest, że priorytetem leczenia jest precyzja, jakość, staranność i efekt funkcjonalny oraz estetyczny. Jednak, czy pięknie ukształtowane bruzdy w górnym trzonowcu to także priorytet dla pacjenta? Co mówią badania?

Okazuje się, że dla pacjentów techniczna jakość leczenia jest ważna, ale nie najważniejsza! Ważniejsze aspekty to między innymi:

  1. brak bólu (w takcie oraz po zabiegu)
  1. miły oraz opiekuńczy personel
  1. punktualnie odbyta wizyta

Gdy dzięki wykładowi dra Krzysztofa Gończowskiego poznałem te priorytety byłem w delikatnym szoku. Przywykłem do oceny własnej pracy pod innym kątem, przyzwyczaiłem się do podziwiania fotografii dokumentujących techniczną perfekcję innych lekarzy. Okazuje się, że przestałem patrzeć z innej perspektywy, niż lekarska. Nie brałem pod uwagę, że priorytety mogą być względne.

Wiele możemy zrobić, by wprowadzić drobne usprawnienia w naszej pracy mające wpływ na poprawę we wszystkich trzech wymienionych aspektach:

  1. ciągłe zdobywanie wiedzy o technice i materiałach ułatwiających bezbolesne znieczulenie oraz uspokojenie pacjenta, ale także znajomość mechanizmu działania leków przeciwbólowych, by skutecznie dobrać je do konkretnych przypadków
  2. rozwój w kierunku umiejętności miękkich, w tym zwłaszcza komunikacji (a nad tym pracujemy ciągle, prawda? 🙂 ), ale też niewerbalne komunikowanie pacjentowi, że zależy nam na dokładnym poznaniu jego problemu zdrowotnego
  3. zwracanie uwagi na czas zabiegu, ale także bieżące informowanie pacjentów o istniejących opóźnieniach

Każdy z pewnością po krótkim zastanowieniu znajdzie kilka koncepcji na poprawę w chociaż jednym z trzech pól najważniejszych z punktu widzenia pacjenta.

Jakie macie pomysły? Propozycje?

 

Źródło obrazu: http://www.scarboroughryedaleccg.nhs.uk/data/uploads/images/foi-images/priorities.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *