Społeczeństwo jest niemiłe

Społeczeństwo jest niemiłe, ludzie są niemili – mówi się tak raz po raz. Ktoś mniej przyjemny może popsuć cały dzień. Co więc robić gdy ktoś jest niemiły, cierpi na niemiłość?

Często tak na prawdę ten ktoś mocno nie cierpi. Tak po prostu ma. Przyzwyczajony jest od lat, że jest niemiły tak z natury. Może nawet o tym nie wiedzieć. To jego drugie ja.

Ktoś inny jest niemiły tylko raz lub dwa na skutek czegoś, co mu się przydarza. Jest niemiły w obronie lub ze strachu. To mogą być epizody, ale łatkę łatwo jest mu przypiąć.

Jeśli jedni mają pogodę dla bogaczy to równie dobrze inni mogą mieć pogodę dla niemiłych . Według badań w Polsce są ku temu warunki sprzyjające. Mamy najniższy w Europie poziom zaufania społecznego.

Niektórzy uważają, że ludzie niemili to ludzie nieszczęśliwi. Podoba mi się to podejście bo nieszczęśliwym się współczuje, a współczucie to nic innego jak empatia.

Niemiłego można podejść empatycznie na różne sposoby:

  1. Zareagować pozytywnie, dać sygnał, że samemu jest się w dobrym nastroju. Dać szansę na zmianę nastawienia. Nie reagować złością na złość.
  2. Pozwolić mu być takim jakim jest, nie poprawiać na siłę czyjegoś nastroju. Nie należy brać niczego osobiście. Nigdy nie wiadomo jakie są przyczyny.
  3. Można się zastanowić czy to aby nie ja mam dziś zły dzień i innych odbieram jako nieprzyjemnych.

Ludzie bywają niemili. W ciągu dnia więcej jest jednak tych miłych. Szklanka zatem jest do połowy pełna.

Lubię ironiczne spojrzenie na niemiłych Doroty Masłowskiej jako Mister D w Społeczeństwo jest niemiłe.

 

Źródło obrazu: http://www.scarboroughryedaleccg.nhs.uk/data/uploads/images/foi-images/priorities.jpg

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *