Kamizelka kuloodporna może chronić też Twoje zęby

Czy słyszałeś o tym, że uszkodzony próchnicą ząb można wzmocnić wbudowując w niego rusztowanie- siateczkę z materiału podobnego do tego, którego używa się w kamizelkach kuloodpornych?

Stomatolog to taki trochę budowniczy – tak, tak – w swojej pracy odbudowując to co zniszczyła próchnica cementuje, buduje mosty, robi rusztowania…

 

Wypełnienia kosztują majątek! Czym oni te zęby kleją, złotem?!
Przecież wystarczy tylko dziurę wywiercić i zakleić, co to za sztuka…”

Właściwe założenie wypełnienia nie jest taką bułką z masłem jak się może wydawać. Nie istnieje materiał do wypełnień, który jest w 100% taki sam jak tkanki zęba.
Oznacza to, że samo włożenie zwykłego wypełnienia do ubytku to często za mało.
Kierując się zasadami stomatologii bionaśladowczej wiemy w jaki sposób dobierać, aplikować i łączyć ze sobą materiały oraz elementy wzmacniające strukturę zęba, żeby uzyskać efekt jak najbliższy jego naturalnym właściwościom.
Wiąże się to z posiadaniem ogromnej wiedzy zarówno medycznej, biologicznej, fizycznej, technicznej i materiałowej jak i latami badań oraz oceny przypadków klinicznych.

 

Detale czyli naśladowanie natury

Na tym opiera się właśnie stomatologia bionaśladowcza.
Na początku miesiąca miałam zaszczyt uczestniczyć w szkoleniu prowadzonym przez doktora Saula Pressnera z Nowego Jorku- prezesa Academy of Biomimetic Dentistry (Akademii Stomatologii Bionaśladowczej).

W trakcie jedynego w Polsce wykładu a później kursu praktycznego przygotowanego specjalnie dla gabinetu, w którym pracuję pokazywał w jaki sposób odbudowywać zęby biomimetycznie.
Kładł on niebywały nacisk na każdy najdrobniejszy szczegół odbudowy zęba.
Dlaczego jest to aż tak ważne?

 

O sile łańcucha decyduje najsłabsze ogniwo

Pewnie wielu z Was słyszało o spektakularnych katastrofach mostów kolejowych- poważnych konstrukcji projektowanych przez sztab specjalistów. Konstrukcji, których projekty poparte były dokładnymi wyliczeniami oraz rzetelną wiedzą z materiałoznawstwa.
Przykładem niech będzie katastrofa mostu nad rzeką Dee lub mostu przez ujście rzeki Tay.
Więcej o ostatniej można przeczytać tutaj: http://pl.wikipedia.org/wiki/Katastrofa_mostu_nad_Tay

Oba wydarzenia łączą dwie rzeczy: nikt się ich nie spodziewał a ich wystąpienie spowodowały szczegóły.

Dlatego też tylko dzięki niezwykłej dbałości o szczegóły i naśladującej naturę wzmocnionej strukturze nasze wypełnienie będzie w stanie przetrwać długi okres czasu a my (stosując się do zaleceń lekarza oczywiście) zachowamy własny, naturalny ząb, znacznie odsuniemy w czasie (o ile nie wyeliminujemy) konieczność wykonania odbudowy protetycznej a w wielu przypadkach unikniemy konieczności przeprowadzenia leczenia kanałowego.

Comments
  1. 3 lata ago
  2. 3 lata ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *