Szanuj siebie i pacjenta

Pamiętaj! Pacjent nie może ustalać swoich warunków w gabinecie, ty jesteś lekarzem i ty rządzisz w gabinecie.

Warto jest zawsze ustalić zasady współpracy z pacjentem. Najlepiej na pierwszej wizycie jasno je wyjaśnić. Np. jakie jest dopuszczalne spóźnienie pacjenta  i wizyta nadal może się odbyć oraz zasady odwoływania i potwierdzania wizyt. Niektóre gabinety stomatologiczne wprowadziły płatność za nieprzybycie na zarezerwowaną wizytę która nie została odwołana w ciągu 24h  np. 50 zł/godzinę. Nie mam zdania na temat tego czy to jest dobre czy złe, ale na pewno trzeba o tym poinformować. I jeszcze jedna ciekawa dla mnie kwestia czy jeśli to my powodujemy opóźnienie pacjent powinien otrzymać np. zniżkę? Nie wiem… Ale na pewno wymaga przeprosin.

Ustalenie planu leczenia wraz z kosztami oraz celu do jakiego dążymy. Dla jednego pacjenta satysfakcjonujące będzie wyleczenie jedynie zęba z bólem. Powinniśmy wtedy próbować wytłumaczyć jak ważna jest całkowita rehabilitacja jamy ustnej, ale musimy też uszanować jeżeli on nie chce tego w danym momencie swojego życie. Jednak zawsze musi znać wszystkie możliwości, bo nie wiadomo kiedy będzie chciał z nich skorzystać.

Warto ustalić z pacjentem jakich kosztów powinien oczekiwać na kolejnej wizycie.

Powinniśmy poruszyć też kwestię gwarancji, sprytne jest ustalenie że gwarancja obowiązuje tylko po odbyciu obowiązkowych wizyt kontrolnych, wtedy jesteśmy w stanie wyłapać pewne nieprawidłowości we wczesnym etapie. Ale czy gwarancja na leczenie istnieje? To następny długi temat który warto ustalić wewnątrz swojego gabinetu.

Warto przypominać o ustalonych kwestiach. Pacjent który dawno nie był w naszym gabinecie może już ich nie pamiętać, albo pomyśleć że się zmieniły:)

             Pacjent zgadza się ze wszystkimi zasadami zostaje naszym pacjentem to my możemy wykonać nasze leczenie jak najlepiej potrafimy, z jak najlepszym efektem oraz wzajemnym szacunkiem.

Źródło obrazu: http://tapety.joe.pl/na-pulpit/ziemia/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *