Trudne dziecko czy trudny rodzic?

Przestraszone i płaczliwe dzieci to niestety częsty obrazek u stomatologa. Zazwyczaj już po przekroczeniu progu gabinetu mimika dziecka zmienia się i pokazuje strach. Najchętniej odwróciłoby się i uciekło z powrotem do zabawy w poczekalni.

Jako stomatolodzy staramy się zjednać sobie małego pacjenta otwartością i uśmiechem.  Próbujemy przekonać go do współpracy wesołym usposobieniem i pochlebstwami, a także obietnicą nagrody, jeśli będzie grzeczny.  Problem pojawia się, gdy nie udaje się nakłonić dziecka do otwarcia buzi lub nawet maluch nie chce usiąść na fotelu. W tym wypadku na wagę złota jest pomoc rodzica. Liczymy na to, że wpłynie on na zachowanie dziecka swoją stanowczością i autorytetem. Jak wiadomo największym wyzwaniem jest dziecko, które nie słucha ani nas ani rodzica. Tu bez wątpienia przydałoby się większe doświadczenie.

Niejednokrotnie rodzic swoim zachowaniem zwiększa niepokój dziecka mówiąc:  „jakoś wytrzymasz”, „tata też nie lubi dentysty, ale czasami musi pójść”. Często też rodzic mówi dziecku: „nie będzie bolało, pani tylko spojrzy”.  Słowo „ból” wywołuje u niego niepokój. W dodatku, gdy okazuje się, że zapewnienia rodzica mijają się z prawdą, to traci on zaufanie i maleje szansa na współpracę.  Dziecko wyczuwa strach swojego rodzica trzymającego go za rękę i mówiącego: „tata jest przy tobie, będzie nieprzyjemnie, ale zaraz stąd pójdziemy”.

Warto porozmawiać z rodzicem, uświadomić mu, że jego pociecha widzi jego nastawienie do leczenia stomatologicznego i bierze z niego przykład. Jeżeli dziecko słyszy w domu określenia „dentysta – sadysta”, to nieuchronnie doprowadzi to do obawy przed wizytą w gabinecie.

Dzieci niejednokrotnie są trudnymi pacjentami, niewspółpracującymi. Czasami jednak problem stanowi  rodzic, który być może sam w dzieciństwie przeżył traumę u stomatologa i te obawy przekazuje swojemu dziecku.

Comments
  1. 6 lat ago
  2. 6 lat ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *