Trudne mycie zębów

Istnieje wiele błędów dotyczących higieny i zachowań wpływających na zdrowe zęby. Dobrze jest odkrywać je poprzez zapraszanie rodziców i dzieci do gabinetu ze swoimi przyborami do higieny jamy ustnej.

Okazuje się na rynku ze istnieje wiele produktów do higieny które nie są w stanie spełnić dobrze swojej funkcji, a pacjenci wybierają je ze względu na atrakcyjny wygląd.

Czy znasz tą sytuację?

 

Pacjent:

Dziecko 3 lata, pierwsze badanie, 8 ubytków, wszystkie trzonowce do leczenia – próchnica głęboka. W każdej chwili w którymś z zębów może rozwinąć się zapalenie miazgi które, spowoduje okropny ból a dziecko będzie bardzo trudno namówić do leczenia. Wszystkie zęby pokrywa płaszcz płytki nazębnej. Co wtedy?

 

Rozpoczynam edukację rodzica:

 

  • po pierwsze higiena – odpowiednio dobrana do wieku szczotka i pasta,
  • po drugie dieta – szczególnie unikanie słodkich napoi,
  • po trzecie wizyty kontrolne.

 

Wizyta kontrolna za tydzień. Wystarczy 5 minut by sprawdzić czy higiena została poprawiona.

 

Nadal bez zmian….

 

               Ostateczne rozwiązanie które zawsze pomaga u uzyskaniu optymalnej higieny.

 

 

Proszę rodzica o przyniesienie szczotki i pasty do gabinetu, takiej jakiej dziecko używa w domu i pokazanie w jaki sposób myją zęby w domu.

 

Częste błędy:

  • za wcześnie wprowadzona szczotka elektryczna, szczególne te niższej jakości posiadają duża główkę;

 

 

Przykład:

Dziecko 3 lata – szczoteczka elektryczna, wielka rękojeść – musi zmieścić się w niej   bateria, dziecko ledwo podtrzymuje szczotkę dwoma rękoma. Główka ma wysokość 2,5 cm, nie jest w stanie zmieścić się między górnymi a dolnymi trzonowcami w małej buzi dziecka. W tym przypadku nawet superbohater w kształcie którego jest szczoteczka nie pomoże.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *