Uprawianie empatii

Z reguły nie jest trudno odpowiedzieć na pytanie czym jest empatia. Jak podaje encyklopedia: empatia jest zdolnością odczuwania stanów psychicznych innych osób (empatia emocjonalna), umiejętnością przyjęcia ich sposobu myślenia, spojrzenia z ich perspektywy na rzeczywistość (empatia poznawcza). Empatia bezspornie stanowi wartość wyższą i cechę ludzkiego charakteru. Jest czymś czego nie potrafimy zmierzyć prostym, znanym każdemu od dawna systemem miar. I tu chciałabym się na moment zatrzymać, bo czy na pewno nie jesteśmy w stanie zmierzyć empatii?

Postanowiłam na całą sprawę spojrzeć z dość praktycznego punktu widzenia. Będzie to wręcz matematyczna kalkulacja. Empatię przeliczę na sukces, dokładniej mówiąc na sukces w pracy z pacjentem. Jego wartość bez większych problemów będziemy mogli zmierzyć – dla jednych będzie to milsza atmosfera pracy, inni swoje powodzenie zmierzą większą ilością gości w gabinecie, będą też tacy którzy rozumiejąc potrzeby swoich pacjentów zechcą podążać ścieżką samodoskonalenia. Dla każdego człowieka empatia osiągnie inną wartość, ale zawsze będzie wartością wymierną przynoszącą widoczne korzyści.   

Idąc dalszym tokiem moich rozważań postanowiłam postawić jeszcze jedno istotne pytanie: czy istnieje możliwość nauczenia się empatii? Moim zdaniem przy odrobinie otwartości współodczuwanie nie jest trudne do opanowania. Kluczem do takiej nauki jest postawienie się w sytuacji innego człowieka. Nie mam wcale na myśli wyobrażania sobie „co by było gdyby” oraz próby analizowania wymyślonych sytuacji. To co chce zasugerować zakłada dosłowną zmianę położenia, a nawet zamianę ról. Prostym ćwiczeniem dla stomatologa może okazać się wizyta na fotelu dentystycznym. Z tą różnicą, że będzie to wizyta w charakterze pacjenta. Pozwala to spojrzeć na pozornie znaną sytuację z zupełnie nowej perspektywy. Wiele codziennych zdarzeń również może dostarczyć nam podobnych inspiracji. Bardzo istotnym jest to, by wyciągać z takich doświadczeń wnioski i analizować swoje spostrzeżenia. Dzięki temu w późniejszym czasie staną się one podstawą do zmian na lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *