WybielaMY!

Uśmiech jest wizytówką każdego z nas. Pewnie dlatego w ostatnim czasie tak ogromną popularnością cieszy się wybielanie zębów. Nie wszystkich ludzi stać jednak na profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym. Często w takich wypadkach pomocy szuka się u dr Google.

Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać frazę „domowe wybielanie zębów” i w ciągu sekundy wybitny specjalista od wszystkiego zapozna nas z „najlepszymi” i „najskuteczniejszymi” sposobami domowego rozjaśniania uśmiechu. Najczęściej polecanymi są metody:
– na stolarza vel ścieranie zębów na sposobów 4: szczotkowanie zębów sodą, solą bądź proszkiem do pieczenia oraz dodawanie kryształków cukru do pasty do zębów,
– na młodego chemika, czyli działanie różnego rodzaju kwasami: mycie zębów kwaskiem cytrynowym, wodą utlenioną,
– na ogrodnika: pocieranie zębów orzechami włoskimi, okłady bądź nacieranie zębów plasterkami cytryny, truskawkami ewentualnie „paski wybielające” ze skórki pomarańczowej.

Do tych bardziej hardcore’owych zaliczyłabym szczotkowanie szkliwa popiołem papierosowym bądź węglem. Jednak szczytem kreatywności i nierozważności jest według mnie nastolatka, która trafiła do jednego z uczelnianych zakładów z kredowobiałymi zębami oraz martwicą tkanek jamy ustnej spowodowaną stosowaniem okładów z waty nasączonej wybielaczem.

STANOWCZO PRZESTRZEGAM PRZED STOSOWANIEM KTÓREJKOLWIEK Z TYCH NIEBEZPIECZNYCH METOD.

Jak więc niedrogo i bezpiecznie poprawić odcień zębów? Pasty enzymatyczne- nie rysują szkliwa, ich działanie opiera się na czynności enzymów roślinnych. Piaskowanie zębów- likwiduje nabyte osady, rozjaśnia o 1 ton, nie niszczy szkliwa w takim stopniu co wybielanie gabinetowe. Koszt takiego zabiegu zamyka się w granicach kilkudziesięciu złotych.
Co z preparatami dostępnymi w drogeriach i aptekach zalecanych do użytku domowego?
Należy zwrócić uwagę na pewne problemy, które mogą wyniknąć podczas ich stosowania.
Paski wybielające- wybielają jedynie miejsca znajduje się pod nimi, nie obejmują części zęba znajdującej się przy dziąśle, która jest najciemniejszym jego obszarem. Nakładki- zawierają szyny do samodzielnego modelowania i dostosowywania. Trzeba wiedzieć, ze niedokładne odwzorowanie łuku może skutkować wypływaniem żelu poza nakładkę i chemicznym poparzeniem dziąseł.Pasty typu whitening- zawierają w składzie cząsteczki o dużej abrazyjności. Przez to ścierają i rysują szkliwo i paradoksalnie powodują jeszcze większe przebarwianie zębów (barwniki z jedzenia łatwiej osadzają się w porysowanym szkliwie).

O czym jeszcze należy wiedzieć?
Naturalnie mocna i zdrowa kość zęba ma odcień żółtawy. Zęby o słabszej budowie są bielsze i wpadają w odcień błękitny. Podczas zabiegu wybielania zębów usunięte zostają tylko przebarwienia zewnętrzne, nabyte. Zmętnienia, przebarwienia zębów, które powstały w trakcie jego rozwoju nie zostaną zlikwidowane. Wybielanie profesjonalne, gabinetowe jest w stanie poprawić kolor zęba o 1-2 do maksymalnie 4 tonów od odcienia naturalnego. Uśmiech hollywoodzki jest najczęściej wynikiem zastosowania licówek. Wypełnienia i korony nie zmieniają koloru podczas wybielania zębów- po zabiegu konieczna może być ich wymiana. Po każdym zabiegu wybielania zębów wskazana jest fluoryzacja- likwiduje ona nadwrażliwość oraz wzmacnia zęby.Wybielanie zębów nie jest dobre dla każdego i nie daje efektów na całe życie.

Czy polecam wybielanie zębów? Tak ale tylko pacjentom, którzy tego wymagają a nie „płacą więc wymagają”. Jak jest u Was? Polecacie czy odradzacie? A może znacie inne „chałupnicze” metody wybielania zębów, przed którymi należałoby przestrzec?

Comments
  1. 6 lat ago
  2. 6 lat ago
  3. 6 lat ago
  4. 6 lat ago
  5. 6 lat ago
  6. 6 lat ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *