Wystarczy podłoga

Każdy wie, że zawód stomatologa to wielka satysfakcja, ale i stres dla ciała oraz duszy. Dlatego, aby cieszyć się długo swoją pracą, trzeba dbać o siebie, aby móc innym w pełni pomagać . Musimy uczyć zdrowego trybu życia naszych pacjentów, ale by stać się wiarygodnymi, powinniśmy zacząć od siebie.

Teraz bardzo często słyszymy określenie „zdrowy tryb życia”, bo jest po prostu modne. Według Lalonda zdrowy tryb życia w 50% determinuje nasze zdrowie. Ale czy mimo tego, że ciągle słyszeliśmy to na studiach, wiemy o tym, to stosujemy tę zasadę? Raczej nie… bo praca jest totalnie absorbująca. Dlatego też gorąco zachęcam do ćwiczenia jogi (dokładniej praktykowaniu hatha jogi, czyli pozycji-asan, wraz z ćwiczeniami oddechowymi) każdego ranka po przebudzeniu, wystarczy 20 minut.

Co daje joga?

Ludzie praktykujący jogę wyglądają młodziej;) Ćwiczenia te dają elastyczność stawów, wzmacniają mięśnie, poprawiają ukrwienie  narządów wewnętrznych. Nasze ruchy nabierają gracji, mamy też prawidłową postawę ciała i prosty kręgosłup – u nas, lekarzy, szczególnie ważne. Joga pomaga walczyć ze stresem – obniża poziom kortyzolu, podnosi także poziom kwasu gammaaminomasłowego w mózgu. Może działać także leczniczo: uwalniać od bólu szyi, kręgosłupa i stawów.

Jak zacząć?

Wystarczy jedynie chęć. Polecam najpierw chodzenie na zajęcia grupowe, tak, aby ktoś nas pokierował i nauczył prawidłowych ruchów. Następnie ćwiczenie samemu w domu. Rano, bo wtedy mamy najlepszą energię. Joga dodatkowo działa pobudzająco.

Na początek prosty zestaw asan czyli powitanie słońca. W Internecie jest dużo filmików instruktażowych, np. http://www.youtube.com/watch?v=HM1antrxRY0. Do ćwiczeń wystarczy tylko mata oraz kawałek podłogi.

Po ćwiczeniach należy zjeść zdrowe, pożywne śniadanie i pełnym energii oraz gotowym na nowe wyzwania – ruszyć do pracy. Miłego dnia!

Comments
  1. 6 lat ago

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *