Z pamiętnika młodej stomatolożki- jesteśmy jak 3 małpy?

Japońskie stare przysłowie mówi o trzech małpach. „ Nie widzę nic złego, nie słyszę nic złego, nie mówię nic złegoMizazaru, Kikazaru oraz Iwazaru od lat tak siedzą i uczą. Ale czego?

Jak odnieść trzy małpy do stomatologiczno-gabinetowych sytuacji? Skąd pomysł, że zaczynamy przypominać trzy małpy?

 

 

Nie widząc, nie słysząc i nie mówiąc źle, podobno chronimy się przed negatywnymi emocjami i złem. Mnie to nie przekonuje. To asekuracja. Zło nadal istnieje i czai się wszędzie. Buddyści uważają, że trzy małpy mają dla nas przesłanie rozpoczynania naprawy błędów od siebie samego, a nie od innych. Błąd tak często przecież popełniany…

 

Interpretacja zachodnia traktuje trzy małpy jako ciche przyzwolenie na dziejące się zło w zgodzie z zasadą: „ czego nie widzę tego nie ma”

Implikacja stomatologiczna? Przykładowo:

 

Do gabinetu wchodzi Pacjent. Patrzymy na RTG. Ewidentne niepowodzenie, powikłanie czy wręcz błąd Kolegi. Co robić? Kodeks Etyki Lekarskiej mówi:

 

„Lekarz powinien zachować szczególną ostrożność w formułowaniu opinii o działalności zawodowej innego lekarza, w szczególności nie powinien publicznie dyskredytować go w jakikolwiek sposób.” oraz „ Lekarz wszelkie uwagi o dostrzeżonych błędach w postępowaniu innego lekarza powinien przekazać przede wszystkim temu lekarzowi.”

 

KEL, Rodz. III, Art. 52 pkt. 2 i 3

http://www.nil.org.pl/__data/assets/pdf_file/0003/4764/Kodeks-Etyki-Lekarskiej.pdf

 

W zgodzie z Kodeksem informujemy Kolegę. A co z Pacjentem? Czy już należy coś zasygnalizować, powiedzieć? A może lepiej zostać Iwazaru i nie mówić nic? Druga strona medalu: dlaczego Pacjent nie wiedział o powikłaniu nic wcześniej? Nie chciał słuchać jak Kikazaru? A może Kolega zachował się jak Mizazaru i Iwazaru? To bardzo trudna sytuacja dla wszystkich.

 

Wizerunek trzech małp ewoluuje jak wszystko. Coraz częściej można znaleźć taki obraz:

trzymałpy i finanse

Wspaniale jest posiadać satysfakcję finansową ze swojej pracy, lecz niech nie przesłaniają nam świata i gwiazd do których chcemy podążać.

 

Fot. http://zalamka.pl/obrazek-935,Trzy,madre,malpki

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *