Z pamiętnika młodej stomatolożki o tym jak zostać asem wywiadu

„ Oglądnąć, obmacać, opukać, osłuchać, 

 Otworzyć z snu oczy, duszę odszukać,                                                                             

Odsłuchać w oddechu, ogarnąć ulotne,    

O! pojąć, jak proste jest to, co istotne.”

                                       Prof. Andrzej Szczeklik

 

Często z powodu pośpiechu i braku czasu zarówno pacjenta jak i naszego lub konieczności skupienia się nad tysiącami gabinetowych spraw umniejszamy wagę i skracamy do minimum jeden z najistotniejszych elementów leczenia jakim jest wywiad oraz podstawowe badanie lekarskie. A przecież to tak jakby budować dom bez fundamentów, czy układać obraz z puzzli bez części układanki… niemal niewykonalne. Jako miłośniczki kryminałów od razu nachodzi mnie myśl o Herkulesie Poirot, który mawiał, że rozwiązywanie detektywistycznej zagadki jest właśnie jak gra w układankę puzzli. Bez porządku i metody dany element może zarówno być elementem białego dywanu jak i końcem białego kociego ogona 😉 Czy nikt z nas choć raz nie marzył o zostaniu kolejnym Sherlockiem albo Agentem 007?

Przecież mamy na to szansę każdego dnia!

Po pierwsze: Zbierzmy tyle informacji ile tylko można, nie zapominając, żeby przefiltrować je przez swoją znajomość pacjenta jak i doświadczenie. Myśl grecka mawiała, że prawda jest w nas samych-trzeba dać jej tylko ujście w rozmowie.

Po drugie: Odcedźmy punkty kulminacyjne- objawy chorobowe, które będą jak kamienie milowe do osiągnięcia celu- diagnozy 🙂

Po trzecie: Badanie- wsłuchajmy się w radę Wielkiego Internisty, Lekarza i Człowieka profesora Andrzeja Szczekilka i dokładnie oglądnijmy, dotknijmy, osłuchajmy.

Po czwarte: Wspomóżmy się technologią i dodatkowymi badaniami

Po piąte: Usiądźmy, zgromadźmy wszystkie zdobyte informacje, posegregujmy i rzecz najważniejsza-dajmy popracować swoim małym szarym komórkom 😉 Przemyślmy wszystko dogłębnie, metodycznie… a w najważniejszym momencie powiedzmy niczym Holmes- „już wiem kto jest złoczyńcą!”

Fot. As wywiadu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *